אודות המכללה

הרבי לנשים

 

מכללת "בית רבקה" נוסדה בשנת 1957 על-ידי אגודת חסידי חב"ד בישראל, ביוזמתו, בעידודו ובברכתו של הרבי מליובאוויטש, במטרה להכשיר מורות ומחנכות ברוח חסידות חב"ד.

 

מאז עברו על המוסד גלגולים שונים. תחילה כמדרשה למורות, אחר-כך כסמינר דו-שנתי, וכיום כמכללה להכשרת עובדי הוראה הזכאית להעניק דירוג שכר שווה-ערך לתואר ראשון ולתואר שני. במוסד האם שבכפר חב"ד ובשלוחת צפת לומדות כיום  כ- 1,700 תלמידות.
ההתמחות הראשית במכללה היא בתושב"ע: משנה, אגדה, הלכה וחסידות. הלמידה במסלול זה היא פרונטלית, והיא כוללת סדנאות ולימודים נרחבים בשילוב למידה מודרכת.
לצד ההתמחות הראשית קיימות במכללה התמחויות בשישה תחומים נוספים: תנ"ך, מתמטיקה, אנגלית, מדעים, חינוך מיוחד וחינוך בלתי-פורמלי. במקביל, קיימים במכללה ארבעה מסלולי לימודים: הגיל הרך, מסלול לבית הספר היסודי, חטיבת ביניים ומסלול רב-גילאי לחינוך מיוחד.

כבר יותר מעשור מקיימת המכללה מסגרת לימודים חד-שנתית משותפת עם מכללת "שאנן" בחיפה, ובה לומדות בוגרות שנה ג' את שנת לימודיהן הרביעית.  מסגרת זו מקנה  את התואר B.Ed אקדמי לצד תעודת הוראה המוענקת על-ידי מכללת "בית רבקה".

מלבד הלימודים הסדירים, פועל במסגרת המכללה מרכז "אשכילה", מרכז פיתוח מקצועי לעובדי הוראה, המשרת ציבור מורות ומורים בפועל, המעוניינים לרכוש מיומנויות מתקדמות בתחום ההוראה ואף לשפר את שכרם, עד לדירוג שכר אקוויולנטי לתואר שני.
לרשות המכללה עומדים כ –5 מבנים, המשמשים לכתות לימודים, משרדי מנהל, ספריה מודרנית רחבת ידיים, מעבדות מחשבים ואולפני עריכה, מרכזיה פדגוגית ומעונות.
תפיסת עולמה של המכללה מושתתת על אבני היסוד של חסידות חב"ד – הפצת ערכי היהדות באספקט חסידי והנחלתם לכל שדרות העם היהודי בארץ ובתפוצות.
כל תלמידה רואה את עצמה כשליחה אישית של הרבי, שייעודה המרכזי בחייה הוא, חינוך לערכים יהודיים / חסידיים. לימודי ההוראה במכללה אינם נתפסים כהכשרה מקצועית בלבד, אלא כחלק מהגשמת האידיאולוגיה שבה החינוך היהודי הוא חזון הכל. "בית רבקה" אינו רק מוסד להרכשת השכלה, אלא גם ובעיקר, בית יוצר רעיוני.

קשה לאמוד את תרומתן הכבירה של תלמידות המכללה לקהילה היהודית המקומית ובפזורה. לפני כל חג יוצאות כל התלמידות להוראת תכני החג בבית ספר ממלכתיים ברחבי הארץ. מאות תלמידות מפעילות מחנות קיץ לילדים, בארץ ובחו"ל.

כמו כן, יוצאות מידי שנה כ- 300 תלמידות המכללה להוראה בבתי ספר בארץ, ובבתי הספר היהודיים ברחבי מדינות חבר העמים, מערב אירופה, ארה"ב והמזרח הרחוק, לתקופה של סמסטר.

במשך 65 שנות קיומה, הכשירה המכללה – בגלגוליה השונים – אלפי מורות וגננות הפזורות בכל רחבי הארץ ובתפוצות, פועלות – מתוך הקרבה אישית – לחינוך ועשיה יהודית וחסידית, ומאירות את העולם כולו בשליחותו של הרבי מליובאוויטש